جدیدترین مطالب
صفحه‌اصلی / مقالات / چگونه یاد بگیریم ، بیشتر یاد بگیریم و بهتر یاد بگیریم؟

چگونه یاد بگیریم ، بیشتر یاد بگیریم و بهتر یاد بگیریم؟

 

✅ به عنوان یک آموزگار می خواهم به دانش آموزانم یاد بدهم ،«چگونه یاد بگیرند ، بیشتر یاد بگیرند و بهتر یاد بگیرند تا  قادر باشند در خود تغییرات مفید و مطلوب به وجود آورند.

 

✳۱) به تصویر کشیدن آموخته ها:

به تصویر کشیدن آموخته ها یکی از راه های بازنمایی است و هر دانش آموز می تواند از آغاز یک واحد یادگیری ، به تدریج میزان درک خود را از مباحث ارائه شده ، به تصویر بکشد. می توانید حداقل هفته ای یک بار از دانش آموزان بخواهید تا آن چه را در مطالعات اجتماعی فرا گرفته اند و برای آن ها جالب بوده است ، به تصویر بکشند. این کار زمینه ی پرورش هوش فضایی را در آن ها فراهم میکند . می توان هر چند وقت یک بار ، نمایشگاهی از نقاشی ها و نقشه ها ترتیب داد. رسم خط زمان برای حوادث تاریخی یا اجتماعی ، رسم نقشه راه ها و مسیرها ، به تصویر کشیدن وقایع و رخدادها از این جمله است. راهکار بسیار خوبی برای دانش اموزانی است که در بیان شفاهی مهارت لازم را ندارند.

 

✳۲) برپایی ایستگاه سنجش :

در این روش معلم تنها یاددهنده نخواهد بود و یادگیری تنها حین تدریس اتفاق نمی افتد. ایستگاه سنجش به محلی گفته می شود که معلم شکل گیر ی مفاهیم ، مهارت ها ، نگرش ها را به صورت انفرادی یا گروهی بر اساس اهداف خاصی مورد سنجش قرار می دهد. ایستگاه سنجش به آموزگار اجازه می دهد تا توانایی دانش آموزان را در بکارگیری درست مطالب ، وسایل و ایده ها بررسی کند. از این راهکار می توان در داخل و خارج از کلاس استفاده کرد. در ایستگاه های سنجش می توان از دانش آموزان خواست تا توانایی کار با تلسکوپ ، استفاده از نقشه ها ، تغییرات آب و هوایی ، نگارش داستان ، وقایع نگاری ذدر مورد یک حادثه را نشان دهند.ایستگاه های سنجش علاوه بر بعد تعملی می تواند به تقویت مهارت های نوشتاری نیز کمک کند.  مثال : ????

 

?محل ایستگاه: کلاس

?ایستگاه اول : کار با قبله نما

?ایستگاه دوم : کار با نقشه

?دستورالعمل : دانش آموزان به صحبت و نحوه کار مسئول ایستگاه ( دانش آموزی که مهارت استفاده از وسیله را به خوبی فرا گرفته است )، توجه و یاداشت برداری می کنند.

?نحوه حرکت از ایستگاه به ایستگاه دیگر: به صورت گروه های ۳ نفری

مدت در نظر گرفته شده برای هر ایستگاه : ۱۰ دقیقه

? روش ثبت اطلاعات : یادداشت برداری ، تهیه عکس ، فیلم برداری

?چگونگی ارئه نتیجه : گزارش نویسی ، تهیه پاورپوینت ،سخنرانی دانش آموزان پس از خروج از ایستگاه ها

✳۳) ثبت سوابق :

از دانش اموزان  بخواهید تا امتیاز یا نمره ای را که برای خواندن هر تکلیف یا متنی ، دیدن فیلمی ، شرکت کردن در پروژه ای ، خواندن کتابی ، کشیدن نقشه ای و… دریافت کرده اند بلافاصله بعد از انجام تکالیف ثبت کنند. برای اثر بخش بودن این کار از دانش آموزان بخواهید کنار هر مورد  توضیحات کوتاهی  بنویسد. این کار علاوه بر مسولیت پذیر کردن دانش آموزان  ، امکان پرورش مهارت های فراشناختی را از طریق افزایش آگاهی آن ها نسبت به کاری که انجام می دهند، فراهم می کند.

✏️مثال :

شنبه ۱۰/۵/    پخش فیلمی با موضوع ایمنی عبور و مرور

توضیحات …………….

یکشنبه ۱۰/۶  دادن ورقه ی گزارش درباره ایمنی عبور و مرور

توضیحات   …………….

دوشنبه : ۱۰/۷ ترسیم محل عبور عابر پیاده در نزدیکی مدرسه

توضیحات …………..

 

۴*) جلسات ادواری:

جلسات اداواری روش بسیار خوبی برای پی بردن به احساسات و افکار دانش آموزان است . برای این کار صندلی ها ی کلاس را به صورت دایره بچینید و خود نیز در جمع دانش آموزان قرار بگیرید. جلسه را با صحبت کردن در مورد آنچه قصد دارید در جریان این گفت و گو به آن دست یابید ، آغاز کنید. سپس به هر یک از دانش آموزان فرصتی  برای اظهار نظر بدهید. برای ورود دانش آموزان به بحث جمعی از دانش آموزان حمایت کنید . این راهکار مبتنی بر نظر «ویگوتسکی» در زمینه هوش اجتماعی است. یکی از مهم ترین راه ها برای پی بردن به حقیقت اشیاء در ک و استنباط گروهی است.

 

✳۵)  گزارش های « من یاد گرفتم»

این یک راهبرد ساده و پایدار است که شما می توانید بارها از آن استفاده کنید.در پایان یک درس یا فعالیت ، از دانش آموزان بخواهید آن چه را یاد گرفته اند ، یادداشت کنند. ( یا بگویند ؛ در صورتی که کم سن و سال باشند) زمانی که شما دانش آموزان را به یادداشت کردن آنچه فرا گرفته اند ، تشویق می کنید ، هریک از آن ها فرصت می یابند تا تجربه های یادگیری خود را به یاد آورند و در مورد آن بیندیشند. علاوه بر این ، شما از مجموع یادداشت های دانش آموزان می توانید بفهمید که چه چیزهایی از نظر آن ها هنوز مبهم است یا آن را یاد نگرفته اند. از این راهبرد می تاوان هفته ای دوبار استفاده کرد.

 

✳۶) مرور هفته

دانش آموزان را به گروه های دو یا سه نفره تقسیم می کنیم و از آن ها می خواهیم با بررسی هفته گذشته ، تعدادی از مهم ترین کارهایی را که در کلاس انجام داده اند یا مهم ترین چیزهایی را که یاد گرفته اند ، مشخص کنند. هر گروه باید یک گزارش کتبی /شفاهی ارائه کند. زمانی که دانش آموزان دریابند که در پایان هر هفته مطالب هفته گذشته را مرور و بازبینی خواهند کرد ، به تدریج یاد می گیرند که در مورد آنچه در طول هفته انجام می دهند ، فکر کنند .

 

✳۷) برگزاری بحث های هرمی

ابتدا یک یا دو سوال مهم در مورد آنچه دانش آموزان باید یاد بگیرند ، مطرح کنید. دانش آموزان را به گروه های دو نفره تقسیم کنید و آن ها را به بحث کردن درباره موضوع وادار کنید. سپس از آن ها را در گروه های چهار نفره قرار دهید و از آن ها بخواهید تا دوباره در مورد همان سوال با یکدیگر بحث کنند .در نوبت بعدی آن ها را در گروه های هشت نفره قرار دهید ودوباره ا ز بخواهید تا سوالات را در گروه به بحث بگذارند. با این کار همه دانش آموزان  فرصت صحبت کردن می یابند.

ارسال کننده مقاله : الهام بذرافشان – کارشناس گروه های آموزشی ابتدایی شاهرود

همچنین ببینید :

آنچه که اولیای پایه اول باید بدانند

ارسال کننده مقاله: زینب علی نژاد برمی – دبستان : آیت الله طالقانی با توجه …