جدیدترین مطالب
صفحه‌اصلی / مقالات / نکات ویژه مخصوص اولیا پایه اول ابتدایی

نکات ویژه مخصوص اولیا پایه اول ابتدایی

ارسال کننده مقاله : مرضیه خلیل آبادی – دبیرستان نمونه دولتی ۱۵ خرداد

نظر به اهمیت سال اول ابتدایی در داشتن خاطره ای زیبا از آموزش وهمچنین شکل گیری عادات مثبت در کودکان ضروری است اولیای گرامی به نکات ریز تربیتی توجه ویژه داشته باشند.

با توجه به حساسیت پایه اول درکل دوران تحصیل وبا توجه به شروع رسمی یادگیری به صورت جدی تر از ماه دوم ضروری است اولیا با حساسیت ویژه درامرانضباطی ویادگیری د رکنار وهمدوش مدرسه باشند.از طرفی کم شدن تعداد فرزندان در خانواده ها حساسیت اولیا رادر مورد آموزش و پرورش فرزندانشان دو چندان نموده است.گرچه اولیای محترم از اهمیت سال اول تحصیل دانش آموزانشان آ گاهند ولی توجه به نظر آموزگار بسیار مهم می باشد.بنابراین پایه اول به عنوان آغاز علم و ادب آموزی تلاش مضاعف معلم و والدین را می طلبد . امید است پیشنهادات زیر شما را در ماندگار کردن خاطره ی اولین سال تحصیل فرزندتان یاری نماید .
۱- برای دانش آموزان پایه های اول؛ خودکار، ماژیک، مداد فشنگی، مداد فشاری و مداد شمعی به هیچ وجه کاربرد ندارد. و تنها موجب بد خطی، تقویت نشدن عضلات دست، زود خسته شدن و از بین رفتن دفاتر و کتابها را در پی خواهد داشت. کلاس اول فقط از مدادهای معمولی و HB استفاده شود.
۲- نام و نام خانوادگی فرزندتان را با برچسب های کوچک بر روی کلیه وسایل او اعم از کتابها، دفترها، مدادها، مداد تراش، جامدادی و … بچسبانید.
۳- خرید وسایل و لوازم التحریرفانتزی موجب عدم تمرکز است .پس سعی کنید وسایل ساده را انتخاب کنید تا در کلاس برای فراگیران دل مشغولی ایجاد نشود.
۴- فرزندتان را به قرض دادن وسایل خود به کنار دستی تشویق کرده ولی مسئولیت پس گرفتن با خود او باشد.
۵- فرهنگ استفاده از کتاب ودفتر را به او آموزش دهید
۶- اصول نگه داری از وسایل را به فرزندتان آموزش دهید . نگذارید عادت گم کردن و خراب کردن وسایل در سالهای بالاتر ادامه پیدا کند.
نکته های انضباطی در خانه :
۱-به فرزندتان آموزش دهید به تنهایی وسایل مدرسه‌اش را جمع کند و از شما انتظار انجام آن را نداشته باشد. برنامه هفتگی و روزانه کلاس را هر شب قبل از خواب جمع کنید، تا دانش آموز فردی منضبط و منظم به بار آید.
سعی کنیدفرزندتان را عادت دهید شب ها زودتر بخوابد(حد اکثر ۹ شب ) و صبح ها زودتر از خواب بیدار شوند..۲
۳-تاکید می شود در قبال مطالبی که می آموزد برای او جایزه ی مادی تعیین نکنید . دانش آموز کلاس اول شما با اشتیاق حروف ،کلمات و بیاموزد به محض ورود به منزل برای شما بازگو خواهد نمود و با انگیزه ی درونی قوی به تلاش ادامه خواهد داد . این شماهستید که با جایگزینی غلط جایزه به جای احساس رضایت و لذت درونی او را شرطی و کرده از لذت هایش می کاهید .
بهترین جایزه برای او خوش حالی شماست ( پدر و مادر )و تحسین کلامی پس این ها را از او دریغ نکنید.۴
۵-تمرکز دانش آموزان به یک فعالیت معمولی بیش از ده دقیقه نیست . اگر هنگام انجام تکلیف به فعالیت های دیگر می پردازد تا حدی طبیعی است و لی باید مواظب باشید عادت نشود.
۶-درست و زیبا نوشتن بهتر از زیاد نوشتن است . این با کنترل نامحسوس فعالیت نوشتن دانش آموز امکان پذیر است. در روز های اول مدرسه در مورد نحوه ی نوشتن وی زیاد سخت گیری نکنید .
۷- از تدریس کتاب های درسی در خانه، قبل از تدریس و بعد از تدریس معلم، خودداری شود تا دانش آموز دچار تعارض نشود.
۸- نوشتن تمرین ها و تکالیف، به منظور کمک به کودک خودداری شود و فقط نقش راهنما را ایفا کنید. اجازه بدهید فرزند دلبندتان فکر کند، بنویسد، پاک کند، اشتباهاتش را کشف و اصلاح کند تا سرانجام یاد بگیرید. از این طریق عضلات دست کودک تقویت شده، آمادگی کافی برای نوشتن در آینده را کسب می کند.
۹- زمانی که فرزندتان از مشکلات خود صحبت می کند با منطقی ساده با او صحبت کنید و عجولانه قضاوت نکنید .چرا که ممکن است مشکل از سوی خود او باشد.
۱۰- هر روز از او بخواهید که وقایع مدرسه و چیز هایی که یاد گرفته را برای شما باز گو کند.این باعث تقویت کلامی و یادگیری دائمی مطالب درسی می شود.
۱۱- به فرزندتان از همین کلاس اول مسولیت بدهید. برای مثال کفش هایش را در جا کفشی قرار دهد و آنها را پاک کند ،موهایش را شانه کند، لباسهایش را مرتب کند و … تا فرزند شما احساس خود ارزشمندی کند.
۱۲- فرزندتان را به خواندن کتابهای غیر درسی، در گروه سنی خودش، تشویق کنید.
۱۳- در هنگام انجام تکالیف حتما در کنار فرزندتان حضور داشته باشیدو با مشاهده ی هرگونه ضعفی در او به معلم اطلاع دهید.
۱۴- برای انجام تکالیف و بازی و … برنامه ریزی کنید.و فرزندتان را ملزم کنید که از این برنامه پیروی کند.
۱۵ – سعی کنید تجربه نافرمانی در کودکان آموخته نشود، تکرار نافرمانی یعنی تثبیت کارها.
۱۶- به او ثابت کنید خودش را دوست دارید و عمل نادرستی که انجام داده را دوست ندارید.
نکته های روانشناسی :
۱٫هدف کلی در هفته های اول مدرسه این است که دانش آموز نگرش خوبی نسبت به مدرسه پیدا کند .با مدرسه معلم و دانش آموزان ارتباط برقرار کند . بنابر این لزومی ندارد که مدام با او تمرین درسی کنید.
۲٫نگران یادگیری های او نباشید . قطعا دانش آموز شما خواندن و نوشتن را خواهد آموخت و مستقل خواهد شد.اگر در این مورد نگران باشید یا اضطراب داشته باشید . این اضطراب به فرزندتان هم منتقل خواهد شد.
۳-اگر فرزندتان از معلم ترس دارد .معلم او را ببینید و با او صحبت کنیدو اجازه دهید فرزندتان با معلم آشنایی دوستانه ای داشته باشد سپس خواهید دید که نگرانی شما بی مورد بوده است .
۴- هیچ گاه توانایی فرزندتان را با همسالان و هم کلاسی هایش مقایسه نکنید، زیرا تفاوت های فردی بین افراد وجود دارد.
۵- نکته مهم دیگر این است که از درگیری و نزاع حتی به صورت لفظی و در حضور فرزندان پرهیز و از کم جلوه دادن اهمیت تحصیل و کسب دانش حتی در قالب طنز و شوخی جدا خودداری کنید، چرا که تکرار این رویه کم کم موجب دلسردی و عدم اطمینان دانش آموز به آینده تحصیلی اش خواهد شد.
– ۶-معمولاً والدین در توصیف مدرسه، سعی می کنند فقط موارد و نکات مثبت موجود در فضای مدرسه را برای دانش آموز خود بیان می کنند، ولی آن ها به این نکته توجه ندارند که اگر فقط از خوبی های مدرسه تعریف کنند موقعی که دانش آموز با واقعه ناخوشایندی مواجه شود، ناراحت می شود و ممکن است که نتواند با سایر کودکان بازی کند و یا با معلم خود ارتباط برقرار کند.
پدر و مادر به چیزی که می گویند اعتقاد داشته باشند و خود به آن عمل کنند.۷-
و در پایان…
مرضیه خلیل آبادی مدرس اولیا پایه اول “مادر باشید ومادری کنید.”

همچنین ببینید :

آنچه که اولیای پایه اول باید بدانند

ارسال کننده مقاله: زینب علی نژاد برمی – دبستان : آیت الله طالقانی با توجه …