جدیدترین مطالب
صفحه‌اصلی / مقالات / مشخصه های استرس در کودکان وعلل بروز آن

مشخصه های استرس در کودکان وعلل بروز آن

یکی از موضوعات مهمی که می تواند یادگیری را تحت تاثیر قرار دهد استرس می باشد .مشخصه های استرس در کودکان وعلل بروز آن چیست ؟با مطالعه این مطالب با علل بروز استرس در کودکان آشنا شده وانشا الله قادر به کنترل آن خواهیم بود .سلامت روان فرزندانمان را از هم اکنون مراقبت کنیم

مهمترین عوامل استرس زا در زندگی کودکان

محققان در مطالعات اخیر مهمترین عوامل استرس زا در زندگی کودکان را مورد بررسی قرار داده و عناوین زیر را به عنوان عوامل تاثیرگذار مطرح کردند.

انتظار رشد ذهنی سریعتر کودکان:

امروزه تقریبا همه بچه ها به کودکستان و پیش دبستانی می روند. سال ها قبل کودکستان جایی فقط برای بازی بچه ها بود ولی امروزه به بچه ها در پیش دبستانی تکالیفی داده می شود. در کلاس اول و دوم میزان این تکالیف باز هم بیشتر می شود.

یک تحقیق توسط دانشگاه ویرجینیا نشان داده است که از سال ۱۹۹۸ به این طرف زمان صرف شده در مدارس برای آموزش ادبیات ۲۵ درصد افزایش یافته در حالیکه زمانی که مصروف آموزش هنر،موسیقی و مهارت های دستی می شود بشدت کم شده است.این موارد فشارهای استرسی زیادی را به بچه ها وارد می کنند.

 

فشارهای تحصیلی و امتحانات:

وسواس اولیاء مدرسه و والدین به امتحانات مکرر بچه ها موجب اعمال استرس بسیار زیادی بر آنها می شود.

 

برنامه های شلوغ و زیاد:

برنامه زندگی خیلی از بچه ها بسیار شلوغ و با محدودیت های زمانی است. غیر از مدرسه خیلی از بچه ها باید در کلاس های ورزشی یا موسیقی یا هنری هم شرکت کنند. رفت و آمدهای شهری و ترافیک و نیازبه برنامه ریزی دقیق برای حضور در این برنامه ها می تواند فشار و استرس زیادی را به بچه ها وارد کند.

 

کم بودن زمان استراحت و ریلاکسیشن:

زمان اوقات فراغت از کار روزانه برای بچه ها در حال کمتر شدن است. حتی زمان زنگ تفریح ها هم در مدارس در حال کاهش است.

 

قرار گرفتن در معرض تلویزیون و اینترنت:

در دنیای کنونی همه بچه ها خواه ناخواه در معرض برنامه هایی در تلویزیون و اینترنت هستند که محتوای غالب آنها برای بزرگسالان تهیه شده و برای بچه ها مناسب نیستند. فیلم های خشونت بار و بازی های نامناسب کامپیوتری از علل مهم وارد شدن استرس به روح و روان بچه ها است.

 

آزار و اذیت از طرف همسالان:

خیلی از بچه ها در مدرسه موجب آزار و اذیت کلامی یا جسمی توسط همسالان و همکلاسی های خود قرار می گیرند. آزار و اذیت از طریق شبکه های اجتماعی هم از تهدیدهای جدید در محیط وب است.

 

 

خواب ناکافی:

غالب بچه ها امروزه خواب ناکافی دارند و از علل مهم آن وجود تلویزیون یا موبایل است که حتی در اطاق خواب هم آنها را رها نمی کند. خواب ناکافی موجب بروز استرس و افت تحصیلی می شود.

 

بیماری های مزمن:

بیماری هایی مانند آسم، چاقی مفرط یا بیش فعالی امروزه تعداد زیادی از بچه ها را درگیر کرده است. جدای از آن خیلی از بیماری های جدی که قبلا کشنده بود امروزه با پیشرفت دانش پزشکی کنترل شده اند و نتیجه آن زنده ماندن کودکی است که دچار بیماری مزمنی شده است. این بیماری میتواند منشا استرس باشد.

 

فشارهای خانوادگی:

جدایی پدر و مادر، بیکاری والدین و یا بیماری آنها می تواند روح ظریف کودک را تحت تاثیر قرار داده و موجب بروز استرس در آنها شود. خانه محلی برای آرامش کودک است. خانه ای که در آن بچه هر روز شاهد مشاجرات و نزاع پدر و مادر باشد از علل مهم وارد شدن استرس به او است.

ارسال کننده مقاله : مرضیه خلیل آبادی – دبستان شهید باکری

همچنین ببینید :

آنچه که اولیای پایه اول باید بدانند

ارسال کننده مقاله: زینب علی نژاد برمی – دبستان : آیت الله طالقانی با توجه …

۳ نظر

 1. تشکر از سروران عزیز که حتی در ایام تعطیل در به روز رسانی وقرار دادن مطالب وگزارشات تلاش می کنند.سپاس .راز یک زندگی زیبا این است که امروز با خدا گام بر داری وبرای فردابه او اعتماد داشته باشید تمام لحظاتتان خدایی

  • سلام گرم من به تمام کسانی که
   در مسیر موفقیت  گام بر می دارند.
   درطول این مسیر همراهی و یاری شما عزیزان معنا دهنده به حضور ما بوده و خواهد بود.
   از شما عزیزان کمال تشکر دارم که در نشر مطالب مفید با علاقه و انگیزه به ما یاری رساندید وامیدوارم که درج این گونه مطالب، مفید و مورد استفاده همکاران عزیز قرار بگیرد.

 2. سلام
  لطفاً منبع مطلب خود را هم در زیر مطالب ارسالی قرار دهید.این متن در چندین سایت اینترنتی دیگه با زمان انتشار قبل وجود داره.
  بهتره ما معلمان آغاز گر قانون رعایت حقوق انتشار(کپی رایت)باشیم