جدیدترین مطالب
صفحه‌اصلی / مقالات / تمرین‌هایی برای هماهنگی چشم و دست و درمان نارسا نویسی

تمرین‌هایی برای هماهنگی چشم و دست و درمان نارسا نویسی

هر تمرینی که کودک بتواند از عضلات کوچک انگشتان خود در آن استفاده نماید(مثل قیچی کردن، خمیر بازی کردن و …) یا بتواند از عضلات بزرگ دست خود استفاده کند (مثل پرت کردن و گرفتن) و یا هماهنگی بین چشم و دست (مثل بازی‌های پینگ‌پنگ یا راه رفتن با لیوان پر از آب در دست) مفید و نتیجه‌بخش می‌باشد . در زیر به تعدادی از این تمرین‌ها اشاره می‌کنیم.

۱) مقداری خمیر بازی در اختیار کودک قرار دهید و از کودک بخواهید به وسیله ی آن شکل‌های مختلفی مانند آدم، اشیاء مختلف ، حیوانات، شکل‌های گرد مانند توپ و استوانه‌ای شکل مانند سوسیس درست کند.

۲)  مقداری  خمیرهای چسبنده و سفت تر مانند گل رس در اختیار کودک قرار دهید تا با آن‌ها وسایل مختلف بسازد. در هنگام درست کردن غذاهایی مانند کوکوی سیب‌زمینی ، از کودک بخواهید که سیب زمینی‌ها را با دستش چنگ بزند و سپس شکل‌های مختلف درست کند . این کار علاوه بر تقویت عضلات دست ، حس همکاری را درکودک بوجود می‌آورد و خوردن سیب‌زمینی هایی که به شکل‌های  مختلفی آن‌ها را درست کرده برایش بسیار لذت‌بخش است.

۳) مقدار یک لیوان آرد یا نمک داخل یک بادکنک بریزید، هوای داخل آن را تخلیه کنید ودر آن را ببندید. کودک می‌تواند آن را به شکل‌های مختلفی درآورد. البته زیر دست کودک یکپارچه یا سفره پهن کنید تا در صورت پاره شدن بادکنک محتویات آن روی زمین نریزد.

۴) تعدادی پیچ و مهره‌های هم اندازه تهیه کنید . بهتر است از پیچ و مهره‌های اسباب‌بازی استفاده کنید . این وسایل را در اختیار کودک قرار دهید تا آنها را باز و بسته کند . باز و بسته کردن شیرهای آب ، باز و بسته کردن درهای نوشابه و وسایل مشابه این‌ها برای تقویت عضلات کوچک دستان کودک بسیار مفید می‌باشد.

۵) در محیط‌های طبیعی مثل ساحل دریا ، درست کردن شکل‌های مختلف با ماسه یا خاک نرم ، کندن و سوراخ کردن زمین به وسیله دست، کشیدن شکل‌های مختلف روی شن و ماسه با انگشتان دست و … بسیار مفید هستند.

۶)   بالا و پایین کشیدن زیپ لباس ، چمدان یا کیف و بازو بسته کردن بند کفش‌ها یا دکمه ی لباس‌ها  از جمله فعالیت‌هایی است که نیاز به دست و کنترل عضلات کوچک آن دارد .

۷) مقداری روزنامه یا کاغذهای باطله در اختیار کودک قرار دهید و در قالب یک بازی از کودک بخواهید تا جایی که می‌تواند کاغذها را فشرده کند و آن را مانند یک توپ گرد درست کند. یک سطل را در فاصله¬ی ۲ تا ۳ متری کودک قرار دهید و از او بخواهید که کاغذها را داخل سطل پرتاب کند.

۸)   یک قیچی مخصوص کودکان که سر گردی دارد، در اختیار کودک قرار دهید. خط‌های صافی را روی کاغذ بکشید و از کودک بخواهید که در امتداد آن خط‌ها کاغذ را قیچی  کند. در مراحل بعدی شکل‌های ساده¬ی هندسی مانند مثلث یا مربع بکشید تا دور آن‌ها را قیچی کند .

۹) روی کاغذ سفیدی دو خط به موازات هم به فاصله یک و نیم سانتی‌متر بکشید (این خط از سمت چپ تا سمت راست صفحه را در بر بگیرد). از کودک بخواهید یک خط بین این خطوط موازی بکشد به‌طوری‌که دستش را از روی کاغذ برندارد و به خطوط بالا و پایین هم برخورد نکند. زمانی که کودک در انجام این تمرین مهارت  لازم را کسب کرد می‌توانید فاصله دو خط موازی را کمتر کنید. مثلاً دو خط موازی به فاصله¬ی یک سانتی‌متر بکشید . با توجه به سن کودکان می‌توانید فاصله بین خطوط را کمتر و کمتر کنید. در مراحل بعدی همین کار را با دو خط موازی انحنادار، موجی شکل ، شکسته و ترکیبی از این خطوط انجام دهید.

۱۰)  بر روی یک کاغذ سفید به وسیله نقطه چین هایی به فاصله یک سانتی‌متر از همدیگر ، شکل‌هایی مانند ستاره، ماه ، میوه ها، حیوانات، اشیا و اشکال هندسی و  … بکشید از کودک بخواهید که نقطه چین ها را با مداد به هم دیگر وصل کند.

۱۱)  با استفاده از رنگ‌های انگشتی از کودکان بخواهید روی کاغذ یا جاهایی که شما به آن‌ها اجازه می‌دهید شکل های دلخواهی بکشند .

۱۲)  یک توپ کوچک را به سوی کودک پرت کنید تا آن را بگیرد. از کودک بخواهید تا توپ را به سوی شما پرت کند تا شما آن را بگیرید. از فاصله¬ی یک متر شروع کنید و متناسب با سن کودک این فاصله را تا چهار یا پنج متر افزایش دهید . در یک تمرینِ مشابه دیگر، می‌توانید از کودک بخواهید که توپ را داخل یک سطل یا سبد پرتاب کند. مانند تمرین قبل از فاصله کم شروع کنید و کم‌کم فاصله را افزایش دهید.

۱۳)  یک لیوان را پر از آب کنید به صورتی که فقط کمی از آن خالی باشد . در قالب یک بازی، لیوان را به دست کودک بدهید و از کودک بخواهید در حالی که لیوان را حمل می‌کنند فاصله حدود ۲ تا ۴ متر را بپیماید و مراقب باشد که آب لیوان روی زمین نریزد.

 

 

 

????????????

 

درشت نویسی و ریز نویسی از خطاهای متداول در نوشتن در کنار خطاهای:کج نویسی،راست نویسی،پر فشار نویسی ،کم فشارنویسی،نامرتب نویسی و عدم توجه به فاصله گذاری می باشد .

زمانی که دانش آموز در هنگام نوشتن برخی اصول و نظم نوشتاری را رعایت نمی کند دچار برخی خطاهای نوشتاری میگردد،

هنگامی که نوشته هااز حد و اندازه ی طبیعی خارج شود میتوانیم علتهای زیر را در نظر گیریم :

۱_ عدم توجه به شکل و اندازه های طبیعی (حروف و کلمات )

۲_ توجه بیش از حد به اطراف و پیرامون

۳_دید واگرا (توجه به محیط بیرونی یک مجموعه)

۴_ عدم توجه به محدوده های مشخص

۵_نحوه قرار گرفتن کاغذ

۶_ نحوه قرار گرفتن بدن در هنگام نوشتن

 

راهبرد:

_ توجه به مهارت های پیش از نوشتن (توجه به جهت ها ،درک فضایی و…

_توجه به وضعیت درست نشستن_ توجه به وضعیت درست قرار دادن کاغذ با توجه به دست برتر

_ توجه به نحوه ی درست به دست گرفتن مداد

_ تمرینات جهت یابی

_تمرینات کپی برداری از نمونه های نوشته شده

_پر رنگ کردن نمونه نوشته شده در اندازه دلخواه

_ استفاده از کادر برای نوشتن کلمه به طوریکه ابتدا کادر به اندازه ی نوشته ی کودک بزرگ باشد و به تدریج اندازه ی کادر را کوچک نموده تا او به همان میزان در نوشتن کوچک تر بنویسد .

_ جمله ای که در ابتدا یک کلمه ی آن حذف شده باشد را به دانش آموز داده و از او میخواهیم تا کلمه موردنظر را دراندازه ی کلمه های دیگر بنویسید و به تدریج تعداد کلمات حذف شده را بیشتر نمایید .

_کلماتی را در سایز و اندازه های متفاوت بنویسید و سپس یک کلمه را دراندازه ی مشخص شده به دانش آموز نشان دهید تا آن را از بین کلمات پیدا نماید .

_از خط کش های شابلونی استفاده نمایید و از دانش آموز بخواهید که با قرار دادن خط کش روی کاغذ هم شکل را ترسیم کرده و هم با وجود خط کش حرف یا کلمه ای را داخل شکل بنویسد

_الگویی از نوشتن کلمه را که از درشت به ریز زنجیره شده است را به دانش آموز داده تا او همانند نمونه عمل نماید .

_ ازکاغذ پوستی برای کپی کردن از نوشته ها با اندازه طبیعی استفاده نمایید (کاغذ های نازکی که آثار نوشته زیرین به سهولت قابل رویت می باشد )

_بر روی کارت کوچکی برشی به شکل مستطیل که تقریبا به اندازه ی یک کلمه باشد ایجاد نمایید و با قرار دادن کارت روی کلمات به دنبال کلمه هم اندازه ی آن بپردازد و به تدریج کلمات و سایز کارت را کوچک تر نمایید (قاب کردن کلمات)

ارسال کننده مقاله : الهام بذرافشان – کارشناس آموزش ابتدایی شهرستان شاهرود

همچنین ببینید :

آنچه که اولیای پایه اول باید بدانند

ارسال کننده مقاله: زینب علی نژاد برمی – دبستان : آیت الله طالقانی با توجه …