جدیدترین مطالب
صفحه‌اصلی / تاریخچه آموزش و پرورش در شاهرود

تاریخچه آموزش و پرورش در شاهرود

در سال ۱۲۹۳ اولین دبستان در شاهرود تاسیس شد. معلم این دبستان سید عباس تبادکانی بود که علاوه بر تدریس و اداره مدرسه رئیس آموزش و پرورش شاهرود نیز بود که در آن موقع نام وزارت فرهنگ را داشت.

۵۵۷ff5bf2d8e2bf0c00abe6d711b6429

در طی ۴سال دبستان دو کلاسه به شش کلاسه تبدیل شده که آقای نصرتی مدیریت آموزشگاه را بعهده داشت و در سال ۱۲۹۷ اولین رئیس فرهنگ شاهرود رسما منصوب گردید.

در سال ۱۲۹۷ آقای نصرتی مدرسه ای به نام علویه تاسیس کرد که شاگردانش ۲۰ نفر بودند و ۲سال بعد (۱۲۹۹) امتیازنامه رسمی از وزارت فرهنگ گرفت و دبستان ملی نصرتیه نام گرفت و از این سال آن آموزشگاه ۶کلاسه شد و در سال ۱۳۱۲ منحل گردید.

Untitled-7

اولین مدرسه دخترانه به نام اشرفیه در اوایل سلطنت پهلوی تحت نظر آقای میرزا علیرضا کرمانی و همسرش که از مردمان بصیر و فرهنگ دوست بودند از وزارت فرهنگ امتیاز رسمی گرفت و تا سال ۱۳۳۰ دایر بود شادروان سید اسماعیل شیرازی که در صد سال پیش می زیسته از شیراز به عشق زیارت امام رضا(ع) به منزل طی طریق نموده تا به شاهرود رسید مردمان شاهرود مقدمش را گرامی داشته و سید در شاهرود اقامت ورزید و شغل معلمی را پیشه ساخت و تا سال ۱۳۰۷ به شغل معلمی اشتغال داشت.