جدیدترین مطالب
صفحه‌اصلی / مقالات / آنچه که اولیای پایه اول باید بدانند

آنچه که اولیای پایه اول باید بدانند

ارسال کننده مقاله: زینب علی نژاد برمی – دبستان : آیت الله طالقانی

با توجه به نقش اولیا در فرآیند رشد و سرنوشت تحصیلی – تربیتی دانش آموزان همکاری و مشارکت شما اهمیت بسیاری دارد.
بر این اساس توجه به نکات زیر مهم است.
– دانش آموزان با لباس فرم و کفش و کیف مناسب و ساده ، مهربان وخوش اخلاق و باسلیقه ،مطابق برنامه روزانه درسی تنظیم شده بدون تاخیر ورود و غیبت در کلاس حاضر شوند.
– کتاب هاجلد شده و ترجیحا(سیمی شده)با ذکر مشخصات دانش آموزان باشد.
– جامدادی ساده (مداد سیاه – مدادقرمز- پاکن – تراش – چسب ماتیکی – خط کش شابلونی – مدادرنگی – ) با برچسب اسامی محکم شده تهیه گردد و با تاکید در مسولیت پذیری در حفظ و نگه داری آن هر روز در کیف باشد.
– هرروز دوکتاب فارسی و کتاب ریاضی و پوشه دکمه دار بی رنگ (سه ورقه A4 – سه ورقه کاغذ رنگی و یک ورقه شطرنجی و یک ورقه خط دار و یک ورقه بریده روزنامه به اندازه کاغذ A4) به جای دفتر جهت انجام تمرینات کلاسی در کیف باشد.
– کیسه حساب وسایلی جهت شمارش(لپه – عدس – نی نوشابه کوچک شده یاچینه و چوب خط)– کش یا نخ – اشکال هندسی کوچک – تصاویر کوچک و اعداد و…در کیف باشد
– کارت های تند خوانی فارسی و الفبا و…همرا ه باشد.
– طریقه درست گرفتن مداد(سه انگشت:شصت،اشاره،سبابه) که ۲سانتیمتر مداد از نوک آن دیده شود با فشاری متناسب بر کار – درست نشستن پشت میز و قرار دادن دفتر با زاویه۱۵درجه جهت انجام تکالیف روی میزو فاصله ۱۵ درجه دست با بدن جهت راحت نوشتن و تابیدن نور از پشت سمت راست روی ورقه و فاصله سر تا کار ۳۰ سانتیمترونوک مداد در امتداد ساعدو بازهم نوک مداد نوشتن کم قطر و نوک مداد رنگی با قطر بیشتر تاکید گردد.
– شروع اول کار با نام و یاد خدا تاکید شود. اول هر روز باهم خوانی سوره قرآن و اشعار مفهومی و اذکار روز شروع می شود و جهت رفع خستگی (حرکات نرمشی و بازی) و جهت رفع گرسنگی (ساندویچ نون و پنیر و گردو با یک عدد میوه در زنگ اول) انجام می شود و پایان روز با آموزش ساده نماز همراه با معنی با ذکر صلوات و دعا تمام می شود.جهت آداب معاشرت وبهداشت و …توصیه های لازم داده میشود.
– پوشه کار : کلر بوک ساده با ۱۰۰کاور پلاستیکی – صفحه مجزا کننده فعالیتها بر اساس درس ها ( مشخصات- قرآن – فارسی– فارسی نگارش- ریاضی– علوم – هنر– فعالیت های پرورشی و جنبی – آزمون ها )
– پوشه کاری ساده در منزل جهت بایگانی نمونه کارهای بررسی شده و تاریخ خورده مازاد ازپوشه کلاسی
– همیاری و همراهی اولیا در کار فرزندان (عدم انجام کامل کار توسط اولیا)و قرار دادن قانون برای فرزندان جهت نظم در انجام کارها با درج ساعت انجام کار و نظر اولیا و دانش آموز در پایان کار و استفاده از شیوه های مناسب تشویق و…و دقت در برنامه اوقات فراقت وبازی و ….
– اجازه بدهید فرزنددلبندتان فکر کند ، بنویسد ، پاک کند ، اشتباهاتش را کشف و اصلاح کند تا سر انجام یاد بگیرد تا ازاین طریق عضلات دست او تقویت شده ، آمادگی کافی برای نوشتن در آینده را کسب کند.
– فرزندتان را به خوردن صبحانه عادت دهید . هم چنین مقداری خوراکی از قبیل نان و پنیر، گردو ، خرمایا کشمش به همراه داشته باشد و او را از خوردن تنقلاتی مثل پفک، چیپس ، لواشک و مانند آن ها منع فرمایید .
– فرزندتان را عادت دهید که در اوّل هر شب ، با توجّه به برنامه ی هفتگی و روزانه ی کلاس ، وسایلش را جمع و جور کند و بدین ترتیب فردی منظم ، وظیفه شناس و منضبط بار آید. در ضمن شرایط هشت ساعت خواب شبانه را حتما رعایت کند.
– اوقات فراغت فرزندتان را طوری برنامه ریزی کنید که از برنامه ی کودک و نوجوان تلویزیون بهره مند شود ، مشروط بر آن که آن چه را می بیند و درک می کند به زبان فارسی (در مناطق دوزبانه ) برای شما والدین محترم بازگو کند و مورد تشویق قرار گیرد و بدین ترتیب حافظه ی شنیداری ، قدرت تمرکز و اعتماد به نفس او تقویت می شود
– اهیچ گاه توانایی و دانایی فرزنددلبندتان را با همسالان و همکلاسی هایش مقایسه نکنید ، زیرا تفاوت های فردی وجود دارد.
– به فرزندتان از همین کلاس اوّل مسئولیت بدهید .
برای مثال : ناخن هایش را بگیرد ،‌ کفشهایش را در جا کفشی قرار دهد و آن ها را واکس بزند ، موهایش را شانه کند ، مرتباً مسواک بزند ، رخت خواب و لباسهایش را مرتّب کند ، جوراب هایش را بشوید ، درِ اتاق ، کلاس و یخچال را ببندد ، در انجام برخی کارهای خانه همکاری کند و در قبال کارهای محوله احساس مسئولیت کند .
– بدین ترتیب فرزند شما احساس خود ارزشمندی کرده ، فردی کارآمد و مفید بار خواهد آمد
– در طول سال تحصیلی از روش تدریس معلّمِ فرزندتان آگاه باشید و در تمرین و تکرار درسها، به منظور تثبیت یادگیری عمیق و معنی دار ، راهنمای فرزندتان باشید
– فرزندتان را به خواندن کتابهای غیر درسی و کمک آموزشی مرتبط در گروه سنی و پایه تحصیلی خودش تشویق فرمایید.
– ارتباط مستمر با اولیای مدرسه جهت تبادل نظرو شرکت در جلسات ماهانه و توجه به توصیه های معلم جهت بهتر شدن کار دانش آموزفراموش نشود.
– بوسیله متخصص از سلامتی چشم و گوش کودک مطمئن شوید .
– فضای آرام و بدون تشنج را در خانه فراهم کنید .
– اوقاتی را به باز کردن با کودک و شوخی کردن با او اختصاص دهید .
– کودک را به پارک ، سینما ، باغ وحش و سایر جاهای دیدنی ببرید .
– سعی کنید اوقاتی را کودک به بازی بپردازد .
– کودک را تشویق کنید درباره خودش ، خاطرات مدرسه و چیزهای مورد علاقه اش صحبت کند .
– از سرزنش کردن و ایراد گرفتن و نصیحت بپرهیزید و به جای آن هر وقت کار مثبتی انجام می دهد تشویقش کنید .

– شیوه ارزشیابی توصیفی: شکلی از ارزشیابی تحصیلی-تربیتی است که در آن معلم با مشارکت فعال و دانش آموز و اولیای ایشان با استفاده از ابزار های مختلف به جمع آوری اطلاعات در زمینه تلاش ها، پیشرفت ها و موفقیت های دانش آموزان می پردازد و با طبقه بندی تحلیل و تفسیر اطلاعات به آنها کمک می کند تا بهتر یاد بگیرند و مشکلات یادگیری خود را به کمک اولیا و معلمان برطرف کنند.
هدف اصلی در ارزشیابی توصیفی بهبود شرایط یادگیری دانش آموزان با از بین بردن اضطراب های نامطلوب ناشی از برگزاری امتحانات و بازخورد های عددی است.
ارزشیابی کیفی توصیفی با بازخورد(خیلی خوب – خوب – قابل قبول – نیازمند تلاش بیشتر )به صورت(تکوینی ومستمر – پایانی – شفاهی وعملی و کتبی) به میزان (تلاش ها و پیشرفت ها)با استفاده از ابزار (پوشه کار – آزمون های مدادکاغذی و عملکردی- تکالیف درسی – کارهای گروهی – فعالیت های مشاهده شده)در موارد (درسی – رفتاری – فردی – اجتماعی – اخلاقی و…) کاملترین ارزشیابی محسوب می شود.
– شیوه استفاده از کتاب فارسی:
– بهتر است بدانید هر نگاره مجموعه متنوعی از اطلاعات و یک کل یک پارچه است که ابتدا دانش آموزان با کلیات ان آشنا می شوند و در مرحله بعدی اجزایی از درون آن استخراج میگردد و در معرض دید او قرا میگیرد تا توان ذهنی ، قدرت و نگهداری مطالب در حافظه ، میزان گسترش حوزه واژگان ، میزان تسلط بر زبان و میزان انطباق آموخته های او با اهداف در این بخش سنجیده میشود .
– هم خوانی عنوان درس _ توضیح دادن تصاویر بزرگ و بیان داستان و جزئیات تصاویر – دیدن درست تصاویر کوچک و هم خوانی گفتار کلمه زیر تصویر همزمان با اشاره انگشت (با خواندن فرق می کند) – اهمیت کتابخوانی و کتابخانه
کلمات هم آغاز (نگاره ۲) و هم پایان – بخش کردن کلمات و صداکشی با بازی دایره ها و ذهنی
– ببین و بگو وبیان جمله و….- بشنو و بگو – به دوستانت بگو – نمایش – بازی – کتاب داستان و اشعار ومجله رشد کودک و…
۱۵دقیقه تمرین در منزل با کمک اولیا و استفاده از رایانه و دیدن CDهای آموزشی کتاب جهت تثبت بیشترآموخته ها و فرهنگ سازی خودجوشی دانش آموزدر درس خواندن
– شیوه استفاده از کتاب فارسی نگارش:
– نوشتن حروف در الفبای فارسی تابع قوانین نوشتاری خاصی است. مثلاً حرف الف را از بالا به پایین می‌نویسیم، درصورتی‌که اگر الف به حرف دیگری چسبیده باشد آن را از پایین به بالا می‌نویسیم. یا اینکه حرف ب را از سمت راست به چپ می‌نویسیم. رعایت نکردن این قوانین باعث شکستگی بین حروف می شود.
– حرکت مداد در نوشتن حروف نباید بیش از حد کُند و آرام باشد. حرکات خیلی کند باعث تکه‌تکه نویسی می‌شود و در حروفهای دارای زاویه و انحنا، زیبایی نوشتن را از بین می‌برد .
– کودک باید یاد بگیرد که فاصله بین حروف را به صورت یکسان رعایت کند. فاصله‌گذاری بیش از حد زیاد در بین حروف و یا چسبیده نویسی بیش از حد ، باید در کودکان به وسیله تمرین‌های ویژه¬ی دست ورزی و مکرر نویسی، اصلاح گردد.
– توجه به جهت حرکت قلم و طریقه درست نوشتن دست ورزی ها و پر رنگ کردن نقطه چین ها و بعد رنگ آمیزی ها و سپس پررنگ کردن خط اول با دورنگ و کامل کردن خط های بعدی تمیز و صحیح و مرتب – اهمیت زیبا نویسی
۲۰ دقیقه تمرین و تکرار صفحه تدریس شده در منزل همراه بازی روی تخته وایت برد ( سینی پر نمک وپلاستک نصب شده روی دیوارواستفاده از دکمه های تایپ و…) دیدن CDهای آموزشی و برگه های کار و کارت بازی و …
– شیوه استفاده از کتاب علوم:
– علم همراه با عمل و تفکر درباره خدا و خلق و خلقت و آینده شغلی مناسب و روشن برای کودکان با همراهی شما عزیزان در این درس مهیا خواهد شد .
– توضیح صفحات و انجام آزمایشات (گزارش تصویری ساده از آزمایش و انجام مجدد آزمایش و …) دست سازه های خلاقانه دانش آموزان( مخترعین و مکتشفین آینده ) پرسش ( توسط معلم و دانش آموزان)وپاسخ شفاهی (توسط دانش آموزان با هدایت غیر مستقیم آموزگار یا اولیا برای رسیدن به پاسخ مناسب ) وایستگاه فکر و بیرون از کلاس و در اختیار شما و علم زندگی( اهمیت مشاغل) وفناوری ها و گردش علمی و جمع آور ها و کار گروهی و…. شرکت در طرح جابر ساده جهت فعال بودن دانش آموزان
۱۰ دقیقه مطالعه و دیدن CD آموزشی جهت یافتن علت ها در منزل
– شیوه استفاده از کتاب قرآن:
– اهمیت دین و کتاب مقدس قرآن و پیام آوران الهی و …تنها با اهمیت دادن به این درس در روح وروان کودکان نهادینه خواهد شد .( تلفیق طرح کرامت)ومصباح الهدی
– تصویرخوانی – هم خوانی پیام های قرآنی همراه با معانی – هم خوانی سوره های قرآنی همانند CD همراه با سروده مفهومی آن – فعالیت ها و….- لوحه خوانی فقط به شیوه بخش خوانی ( در تمام مراحل خواندن و …انگشت اشاره زیر کلمات )
۵دقیقه تمرین همراه CDبا صدای خوش آهنگ قرآنی در منزل
– شیوه فعالیت های هنری:
– داشتن فرزندانی شاد و دور از افسردگی های قرن اخیر تنها با کمک از دنیای هنر امکان پذیر خواهذ بود.
– آموزش نقاشی – دست سازه هاوکاردستی وپازل و بریدن دور اشکال کوچک جهت استفاده در دیگر فعالیت ها و…– خوشنویسی و زیبا نویسی– موسیقی و خوانش خلاق – نمایش – قصه گویی -فعالیت های رایانه ای وفناوری روز و……(تلفیقی با دیگر دروس یا تفکیکی ) ومسابقات فرهنگی هنری
– ۵دقیقه تمرین در منزل
– شیوه استفاده از کتاب ریاضی:
– نظم در زندگی و آرامش و خلاقیت مهارت های زندگی و اخلاق و ایمان و…..با محاسبه کردن به موفقیت خواهد رسید.
– توضیح تم ها همراه با تاکید بر مفاهیم ریاضی ( چپ و راست – بالا و پایین – ردیف و ستون – جلو و پشت و وسط و بین– اعداد قبل و بعد و اولین وتا پنجمین و …) ومهارت های زندگی – انجام فعالیت های با شیوه های مجسم وکار با ابزار همراه بازی اما جدی – شمارش اعدادبه صورت یکجا با دیدن وذهنی – شمارش انگشتی به شیوه های مختلف (مفهوم عدد و نماد عدد) و انتقال انگشتان یک دست به دست دیگر و اضافه کردن به مجموعه (مفهوم جمع و تفریق و…) – توانایی سر شماری وچوب خط (پنج تایی)- اشکال هندسی – الگوها ها – الگو تکرار شونده( نمونه دستور کار از الگو انجام شده همانند کار با نقشه قالی و دار قالی) خانه های شطرنجی – جدول شگفت انگیز ( پیدا کردن خانه خالی در یک ردیف سپس یک ستون بعد چهار خانه بعد حدس و گمان ترجیحا با ابزار و شیوه بازی روی میز ومنچ و شطرنج و….) – برقراری تناظز یک به یک( کمتر و بیشتر و مساوی.. .) – شناخت اشکال هندسی ساده ( گوشه و لبه و…) و ساخت اشکال هندسی و کار با ابزارو شابلون و…
۱۵ دقیقه تمرین و تکرار مطالب تدریس شده در روزدر منزل با توجه CD آموزشی ، کار با ابزا رموجود در منزل، کاربرگ ، و…
– شیوه فعالیت های ورزشی:
– فکر سالم در بدن سالم است در این دنیای تکنولوژی که تحرک از همه سلب شده است باید به این فعالیت جهت جلوگیری از بیش فعالی کودکان و به طبع آن اختلال در یادگیری بیش از پیش اهمیت بدهیم.
– لباس مناسب و کفش مناسب وبهداشت تغذیه ای و ورزشی – حرکات نرمشی و ورزشی ( کششی – قدرتی – استقامتی و انعطاف پذیری و تعادلی و …..) به صورت فردی و گروهی
۱۰ دقیقه ورزش صبحگاهی همراه اولیا در منزل
شیوه تکلیف شب در منزل:
کاملا اختیاری ( اما اگر می خواهید دانش آموزی فعال و موفق در آینده داشته باشید هر آنچه که در روز در مدرسه کار می شود یکبار دیگر شب به شیوه بازی و عملی و فعالانه یا مداد کاغذی و خلاقانه در دفتر مشق دوباره در ساعت مشخص و محدود ( اشاره شده در مطالب بالا) تمرین شود . سپس توسط شما بررسی و امضا و تاریخ و ساعت و بازخورد داده شود.) همچنین تمرین روانخوانی و پرسش و پاسخ کتب را فراموش نکید.
مجلات رشد و اهمیت آن رادر ترویج فرهنگ مطالعه آزاد و خودجوش
اولیای گرامی ترجیحا جهت آشنایی با شیوه های جدید تدریس و تمرین از فناوری های روز و اینترنت و کتاب های …و cd کتاب های درسی یا توضیحات آموزگار و …استفاده کنید.
شیوه ثبت عملکرد درسی جهت کارنامه مستمر و کارنامه پایانی:
( چک لیست ها بر اساس پاسخ های شفاهی و کتبی و عملی) و عملکرد رفتاری ( غیبت ها و اخلاق و بهداشت و….)
تکمیل کردن پوشه کار(یک نمونه ازبهترین فعالیت هر درس در هر ماه ، مدرسه و منزل که همه برگه ها باید نظر اولیا ودانش آموز و آموزگار با ذکر بازخوردو تاریخ داشته باشد)
کتاب درسی و تکالیف درسی و…
شیوه تشویق اولین ها :
یادتونه وقتی به دنیا اومدم ، اولین لبخند …. اولین کلمه ….. چقدر شما ذوق کردید و جشن گرفتید.
حالا او دوباره در باغستان دانش متولد شده پس اولین نشانه …. اولین کلمه نوشتن ……اولین سوره قرآن……را برای ذوق کردن های او جشن بگیرید.
ما هم در کلاس با برچسب ها و مهر ها و اشعار و کارت ها( موفق – پویا – ممتا ز – متعالی) و جوایز و…..( مشروط برعدم شرطی شدن ) به استقبال بهترین ها و اولین ها خواهیم رفت.

خواندن : اقراباسم ربک الذی خلق
خواندن از جمله وسایل مهم فهمیدن در دنیای کنونی است .فرد می تواند نتیجه ی تحقیقات و مطالعات دیگران را که مدت ها به درازا کشیده شده .است از طریق خواندن در مدت زمان کوتاهی فرا گیرد
خوب خواندن از عوامل مهم پیشرفت و سرگرمی و لذت بردن و رفع خستگی است .امروز باید به کودکان خوب خواندن بیاموزیم تافردا بتوانند بخوانند ویاد بگیرند. نکته مهم در امر خواندن توجه وتاکید بر .فهمیدن می باشد نه آنکه به صورت عادت در آمده است.
برای تقویت خواندن عزیزان تان در پایه ی اول راهکارهایی در این جا بیان می کنیم که امید واریم با انجام این راهکارها در روان خوانی دانش آموزان به نتیجه ی مطلوب برسید.
-اولین راهکار این که از ترکیب نشانه ها باصداها غافل نشوید اگر بچه ها ترکیب صداها و .حروف را خوب یاد بگیرند هم می توانند خوب بخوانند هم می توانند خوب بنویسند(۶صدای بالای جدول با حروف پایین جدول بَـ بـِ بـُ با بی بو)
-هر روز کلمه های مختلفی حداقل سه کلمه برای فرزند خود در دفتری بنویسند و از او بخواهید که کلمات راداخل دایرها بنویسد
– با نشانه ها و حروف خوانده شده کلمات جدید بسازید و بخش های هرکلمه را به صورت جدا نوشته و از دانش آموز بخواهید کلمه ی کامل را با صدای بلند بخواندو بنویسد
بر عکس عبارت بالا کلماتی را بنویسید و از دانش آموز بخواهید آن را بخش کنند
از متن های ساده خارج از کتاب درسی استفاده کنید و از فرزند خود بخواهید متن را بخواند با انجام این مراحل به طور مداوم مشکل روان خوانی بچه ها برطرف می شود
– چیدمان درست حروف وترکیبات و کلمات در هم ریخته – کلمه سازی و جمله سازی و متن خیالی
همچنین طریقه درست نام نشانه:
۶ صدای بالای جدول اینگونه بیان می شود دو شکلی ها ( اول و غیر اول ) چهار شکلی ها ( اول غیر اول آخر چسبان آخر تنها) ( آ ای او َُِ)
بقیه صداهای پایین جدول اینگونه بیان می شود. دوشکلی ها(غیر آخر و آخر) یک شکلی ها( تنها) چهار شکلی ها(غیر آخر آخر آخرچسبان آخرتنها )
خواندن یکدفعه جمله با ریتم مناسب.
نوشتن: الذی علم بالقلم
اهمیت نوشتن و نیاز به صحیح نوشتن در ایجاد ارتباط با دیگران بر کسی پوشیده نیست در همین ارتباط از ابتدای آموزش رسمی خواندن و نوشتن به کودکانمان می آموزیم که چگونه بنویسیم و چه اقداماتی در این باره انجام دهیم تا بتوانیم آموخته های خود رادر موقعیت های مختلف به کار ببریم مهم ترین ماده درسی که این وضعیت را بر عهده دارد املا فارسی است.
آغاز الفبا و کامل کردن خط های بالا با حفظ فاصله مناسب – ترکیب صداها و حروف را خوب یاد بگیرند هم می توانند خوب بخوانند هم می توانند خوب بنویسند(۶صدای بالای جدول با حروف پایین جدول بَـ بـِ بـُ با بی بو) کلمه نویسی( تفکیک حروف در دایره ها وکلمه سازی ترکیب حروف با دایره ها) کلمه سازی ( با حرف – حروف در هم ریخته – باترکیب های در هم ریخته)-جمله سازی ( با کلمه – با کلمات درهم ریخته – ادامه جمله با خلاقیت و…)- خواندن بلند همزمان با نوشتن – ( فاصله مناسب بین کلمات(نوشتن ۴ بار کلمه در خط ) رعایت نقطه و علامت سوال و….کامل کردنی ها و….. پایین صفحات کتاب نگارش همگام با توضیحات معلم و کشف پاسخ مناسب توسط دانش آموز
جدول ترکیب ها و جدول الفبا وکارت های تند خوانی و صدای پخش شده و… (عکس برداری باچشم از کلمات وضبط کردن باگوش درست کلمات و پخش کردن بازبان گفتار صحیح کلمات و متن ها ،بهترین شیوه آموزش املا از آنچه که در کتاب درسی یا متن آشنا و آسان ، مناسب استعداد و توان کودک و ….)
انواع املاکاربردی برای دانش آموزان پایه ی اول
– استفاده ازکارت : چند جمله را روی چند کارت بنویسید سپس آن را به دانش آموز داده تا کارت ها را ببیند سپس کارت ها را جمع کرده و از روی آن ها املا بگویید
– املا صحیح و غلط :در این روش کلمات به صورت صحیح و غلط در کنار هم قرار می گیرد دانش آموز روی کلمه غلط خط می زند
– املا بی نقطه : اگر دانش آموزی در گذاشتن نقطه مشکل داشته باشد می توان متنی را انتخاب نمود و نقطه های آن را نگذاشت سپس متن را در اختیار دانش آموز قرار داده آن را خوانده و دانش آموزهمزمان با خواندن نقطه ها را بگذارددر این روش ابتدا باید از متن های ساده و کوتاه استفاده نمود
– املا تقویت حافظه : متن املا را تهیه کرده به دانش آموز نشان داده و متن را برای دانش آموز بخوانید سپس برگه ای را که متن املا در آن است برداشته از دانش آموز بخواهید هرچه ازمتن در ذهن دارد بنویسد
– املا جدولی:در جدولی حروفی یا ترکیباتی را به عنوان کلید قرار دهید و از آنها بخواهیدجلو آن هر چند کلمه یادشان می آید که صدای اوّل آنها این شکل است بنویسند. باید ۲۰ کلمه شود و بعد به آنها امتیاز دهید .
هدف یاد آوری کلمات شروع با حرف های مدّ نظریا ترکیباتی که تا حالا خوانده اند.
املا اس ام اس برفی نمکی گلی خیالی صوتی تلگرامی توخالی
مشکلات اضطراب دانش آموز قبل از املا .
– نشناختن حروف و صداها .
– جا گذاشتن کلمه که ممکن است ناشی از علل مختلفی باشد .
رعایت نکردن صامت ها و مصوت ها . در این رابطه با تاکید در بخش کردن و با فاصله خواندن بخش ها کاهش داده می شود
– بچه ها چیزی را که تلفظ می کنند می نویسند به همین دلیل توصیه می شود هنگام نوشتن به لب های معلم نگاه کند . .
– جا گذاشتن حروف که با تلفظ صحیح معلم و تاکید بر روی صدای جا گذاشته شده قابل حل است .
–وجود نقص شنوایی و بینایی و گفتاری در برخی از دانش آموزان در هنگام نوشتن املا و بی خبری معلم از وجود این نقص باعث می شود بعضی از کلمات را جا بی اندازد یا از کلاس عقب میافتد(حافظه شنوا یی –حساسیت شنوایی)
– در بعضی اوقات دانش آموزان به علت مشکلات روانی هنگام نو شتن دیکته در افکار خود غو طه ور می شوند و از نوشتن باز می مانند
– وجود حروف هم صدا در ادبیات فا رسی مانند (ص-ث-س)
– متناسب نبودن متن دیکته از نظر(کمیت و مقدا رفقط ۸ تا ۱۰ جمله) با سن پایه تحصیلی آنان باعث می شود دانش آموزان بعد از نوشتن مقداری ازآن خسته شوند و غلط نویسی آغاز می گردد.
خوشنویسی:
پرورش قابلیت خو‌شنویسی در بچه‌ها می‌تواند امتیازی چشمگیر در بزرگسالی برای آنان به همراه داشته باشد. هر چه باشد، خوش‌خطی از جمله صفاتی است که همواره مورد توجه بسیاری قرار می‌گیرد.
علل بد خطی:
توجه نکردن دانش‌آموزان به خط زمینه دفتر و تخته کلاس و( نگارش مثل کتاب )
زیاد نویسی و تندنویسی تکالیف ویکرنگ نویسی
-استفاده از ابزار نامناسب از جمله مداد کوتاه و کاغذ بدون خط به خصوص در پایه‌های اولیه ابتدایی
بی‌‌دقتی هنگام نوشتن و رعایت نکردن هم شکلی، هم اندازه و هم فاصله بودن واژگان ،یکدفعه نوشتن کلمه فاصله گذاشتن بین کلمات باز هم مثل کتاب (خط تحریری)
– تراکم بیش از حد شاگردان در کلاس و نداشتن فضای مناسب و کافی برای نوشتن
جدی نگرفتن یادگیری خط از طرف خانواده و مدرسه و نبود مراقبت‌های لازم
– بدخطی بعضی از والدین، سرمشق نامناسبی برای کودکان است
– دانستن روش‌ و راهکارهای، خوشنویسی و اجرا نکردن تمرین‌های لازم (مثل کتاب)-
قرار دادن چپ دست و راست دست در کنار هم هنگام نوشتن
پرفشار نوشتن که بر اثر فشار دادن بیش از حد انگشت سبابه و استفاده از قلم نا مناسب
– کم رنگ نویسی بیش از حد به عواملی مثل بیش از حد کج یا راست نگه داشتن قلم و چرخش نوک قلم به یک سمت و قطر بیش از حد قلم بستگی دارد
– زاویه دار نویسی بیش از حد : به دلیل سفت بودن بیش از حد شست و بیش از حد شل نگه داشتن قلم و حرکت بیش از حد قلم اتفاق می افتد
– نامرتب نویسی بیش از حد که چهار علت مهم برای این مورد و جود دارد که شامل نبود آزادی حرکت یا حرکت بیش از حد کند دست و محکم گرفتن قلم و در نهایت نا درست یا ناراحت بودن وضعیت نشستن و مداد بد در دست گرفتن می باشد فاصله گذاری بیش از حد که به واسطه ی پیشرفت بیش از حد سریع قلم به سمت چپ و حرکت بیش از حد و سریع جانبی ایجاد می شود.

– بازی درمانی بهترین درمان برای بهترین ها :
– تمام مراحل بالا را جهت بالابردن انگیزه و ایجادنگرش مثبت در کودکان خود بدودن مدادو کاغذ با ابزار مورد علاقه او انجام دهید.
– جهت تقویت توجه و تمرکز حواس می توان از تمامی تمرین های مربوط به مهارت های دیگر استفاده کرد.
– از جمله تمرین های زیر:
– ۱- توپ و راکت۲- دارت بازی تانگو (پازل)۴- بازی دست به دست- طناب بازی۶- مینی بسکتبال۷- نقطه گذاری کلمات۸- سرکاف گذاری در متن۹- گذاشتن( ّ )بر روی کلمات مورد نظر۱۰ – بیان تفاوت ها و شباهت ها پیدا کردن حروف یا حرف مورد نظر در کلمه یا متن- پیدا کردن حروف جا افتاده شده در یک کلمه۱۳- پیدا کردن کلمات بدون نقطه یا یک نقطه ای و . . . در متن۱۴- پیدا کردن کلماتی که نقطه در بالا و یا پایین دارند، در متن۱۵- پیدا کردن کلمات صحیح از بین کلمات نادرست۱۶- رنگ امیزی۱۷- پر رنگ کردن خط چین ها و نقطه چین۱۸- وصل کردن نقاط به یکدیگر و بدست آوردن شکل۱۹- تمرین های یه قل دو قل/تیله بازی
– را جدی بگیرید و اطمینان کنید که او می تواند یاد بگیرد.
– کاش زندگی من قلبی بود که آهنگ طپش پر مهرش را به عنوان هدیه ای ناقابل درآستانه باورت نثارمی کردم. تا اطمینان کنی که خواهم آموخت …(من می توانم و باید بتوانم یاد بگیرم)
– چنانچه اولیای مدرسه تشخیص اولیه ارجاع دانش آموز به مراکز زیر را دادند.حتما همکاری لازم جهت برطرف شدن هرچه زودتر مشکل را به عمل آورید:
– مراکز هسته مشاوره جهت مشکلات بیش فعالی و رفتاری با متخصصین آشنابه آموزش وپرورش کودکان
– مراکز اختلالات یادگیری (LD ) جهت یک یادو مشکل جزیی درسی با کادری مجرب و متخصص
– پزشکان متخصص در زمینه دندان و چشم و گوش و…
– مراکز گفتار درمانی و شنوایی سنجی و بیناییی سنجی و تغذیه ای و…..
– اگر دانش آموز نیاز ویژه به مراقبت درسی و رفتاری و اخلاقی وبدنی و…. دارد حتما به اولیای مدرسه( مدیر – معاون – معلم )اطلاع دهید.
فعالیت های اجتماعی کودکان جهت تقویت بعد اجتماعی و خلاقیتی (علم همراه عمل با اخلاق شایسته و ایمان قلبی و افرایش تفکر درباره خدا و خود و خلق و خلقت ) را جدی بگیریم:
– اگر دانش آموزان در رشته خاص بیرون مدرسه فعالیت دارند و کارت عضویت مربوطه را دارند جهت ادامه فعالیت دانش آموزبه اولیای مدرسه اطلاع دهید.
– فعالیت های پرورشی : صبحگاه – نماز جماعت – انجمن ها – جشنواره ها – اوقات فراقت – همایش ها – شوراها – بسیج – جشن ها – عزاداری ها
– فعالیت های مکمل : دست سازه ها – گردش علمی – آدینه – آزمون ها – آزمایش ها_ فناوری ها – رایانه ها – تحقیق و جمع آوری ها – مجلات رشد – جشنواره جابرو…-
– فعالیت های فوق برنامه: ملی – مذهبی – ورزشی – گردشگری – طرح کرامت وطرح مصباح الهدی و…..
– خلاقیت ها: ایده نو – تکلیف نو –
– جلسات توجیهی و کار گاهی: اولیا – دانش آموزان

ارسال کننده مقاله: زینب علی نژاد برمی – دبستان : آیت الله طالقانی

همچنین ببینید :

گزيده ای از آنچه كه اوليای كلاس اول بايد بدانند

ارسال کننده بروشور : زينب علي نژاد برمي – دبستان : آيت ا…طالقاني مختصري از …